Praca metodą Marii Montessori

2022-05-09

Wybrane działania z metody Montessori: kolorowe płytki, sadzenie i pielęgnacja roslin, szorstkie cyfry.

W ramach zajęć metodą Marii Montessori Bystrzaki pracowały z kolorowymi płytkami. Podczas zajęć  przedszkolaki operowały takimi pojęciami jak: jasny, ciemny, jaśniejszy, ciemniejszy, najjaśniejszy, najciemniejszy. Zajęcia zaciekawiły dzieci, ponieważ musiały ułożyć płytki w kształt słońca od najciemniejszego do najjaśniejszego koloru.

Kolejną aktywnością proponowaną przez M. Montessori to działania stymulujące dotyk i do tego wykorzystaliśmy szorstkie cyfry. Bystrzaki poznając nowe cyfry na początek wodziły paluszkiem po ich kształcie. Zmysł wzroku współpracuje ze zmysłem dotyku wspólnie odbierając obraz graficzny liczby.

Działania dnia praktycznego to jeden z działów opracowany przez M. Montessori. Nasza grupa na początek zasadziła nowe rośliny, a następnie systematycznie dbamy o podlewanie kwiatów. Obowiązek dyżurnego, który podlewa kwiaty rozwija samodzielność oraz odpowiedzialność u najmłodszych. Ponadto przedszkolaki mają okazję codziennie obserwować wzrost roślin.